Informații contact

REVISTA CULT URA SRL, Str. Marin Sorescu 2A, Targu Jiu, Gorj

Tel. 0731 088 036

Istorie uitată revine în actualitate odată cu propunerea unui traseu ghidat în Defileul Jiului, ce include tranșee autentice din 1916, vizite la conace folosite de soldați și locul unde Ioan Dragalina a fost împușcat. Acest traseu, condus de Ionel Cioca, ranger în cadrul Parcul Național Defileul Jiului, aduce în prim-plan sacrificiile tinerilor care au luptat aici și bogăția istorică aproape uitată a zonei. Pentru mulți, Defileul Jiului rămâne o simplă trecătoare montană, dar realitatea e alta: terenul a fost front de război, cu tranșee, contraforturi naturale, poziţii strategice. Ionel Cioca ne propune să retrăim acele momente istorice.

Defileul Jiului găzduiește trasee tematice menite să conserve memoria bătăliilor din 1916. Dincolo de frumuseţea naturii, valea pornește de la Petroșani și coboară către Bumbești-Jiu, străbătând porţiuni de munte împânzite cândva de tranșee, de foste poziţii defensive și avanposturi. Parcursul include opriri la conacele ce au servit drept adăposturi pentru soldaţi, clădiri istorice încă existente — mărturii tăcute ale unui război dur.

Un moment de intensă emoţie este vizita la locul unde Generalul Dragalina a fost rănit în timpul inspecției frontului, pe 12 octombrie 1916, lângă Mănăstirea Lainici. Aici a căzut un lider important pentru România în Primul Război Mondial. Monumentul ridicat în memoria sa amintește de acele clipe și face parte din traseul ghidat.

Ghidajul oferit de Ionel Cioca pune accent nu doar pe geografie și natură, ci pe contextul uman și istoric. În fiecare tranșeu, în fiecare clădire, există povești de tineri soldați, de sacrificii, de eforturi pentru apărarea meleagurilor. Prin intermediul acestui vlog nu vedem doar un traseu turistic standard, ci un itinerar care reaprinde memoria colectivă și oferă înţelegere pentru ce înseamnă preţul libertăţii.

Acest tip de iniţiativă devine esenţială într-o perioadă în care istoria poate fi uitată. Traseul din Defileul Jiului, pregătit de Parcul Național Defileul Jiului și ghidat de Ionel Cioca, oferă o şansă concretă de a redescoperi trecutul, de a onora memoria celor căzuţi şi de a transforma natura într-o lecţie vie de istorie.

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.