Informații contact

REVISTA CULT URA SRL, Str. Marin Sorescu 2A, Targu Jiu, Gorj

Tel. 0731 088 036

A II-a ediţie a Concursului Naţional de Pictură şi Grafică „Emancipare”, organizat de Şcoala Populară de Arte „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu,  s-a finalizat pe  26 mai 2022, la Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”, cu vernisajul expoziţiei şi premierea celor mai bune lucrări participante – realizate de elevi tineri, foarte tineri şi adulţi.

În cadrul acestui Concurs Național au participat 53 de elevi ai școlilor populare de arte și centrelor culturale din 12 județe (Neamț, Prahova, Mureș, Dolj, Bacău, Maramureș, Alba, Caraș-Severin, Cluj, Galați, Botoșani și Gorj), repartizați pe 3 categorii de vârstă, ale căror lucrări au fost avizate de profesori d

Juriul a fost alcătuit din Cătălin Davidescu- critic de artă, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Craiova, Vasile Fuiorea- președinte al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Târgu Jiu și Armand Landh –artist plastic, membru al al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Târgu Jiu.

Vernisajul expoziţiei a fost deschis cu un café concert, pregătit cu mare atenție de profesorii instituției noastre. Expoziţia rămâne deschisă publicului până pe 05 iunie 2022.

Rezultatele Concursului Național de Pictură și Grafică ”Emancipare”, ediția a II-a

Marele Premiu și Trofeul Concursului

Bănuți Tatiana – Școala Populară de Arte și Meserii «Cornetti», Craiova

SECȚIUNEA PICTURĂ

Categoria de vârstă 7-10 ani:

Premiul I

Mustățea Rareș Andrei – Școala Populară de Arte «Vespasian Lungu» Brăila

Premiul II

Dascălu Anastasia – Școala Populară de Arte «George Enescu» Botoșani

Premiul III

Cornoiu Andreea Melisa – Școala Populară de Arte «Constantin Brâncuși» Târgu Jiu

Categoria de vârstă 11-15 ani:

Premiul I

Rusu Mirabela Claudia – Școala Populară de Arte «Ion Românu», Reșița

Premiul II

Brândușoiu Ana Maria – Școala Populară de Arte « Constantin Brâncuși» Târgu Jiu

Premiul III

Apetroaie Teodosia – Școala Populară de Arte «George Enescu» Botoșani

Mențiune

Liga Ioana-Liviana – Școala Populară de Arte «Vespasian Lungu» Brăila

Daniliuc Mirela-Iasmina – Școala Populară de Arte «George Enescu» Botoșani

Cengher Ingrid – Școala Populară de Arte Satu Mare

Roiban Anastasia-Petra – Școala Populară de Arte «Ion Românu», Reșița

Chereyi Miriam Damaris – Școala Populară de Arte Satu Mare

Furdui Daria-Octavia – Școala Populară de Arte «Tudor Jarda», Cluj-Napoca

Categoria de vârstă de peste 16 ani:

Premiul I

Chițu Alessandra-Maria – Școala Populară de Arte «Ion Românu», Reșița

Premiul II

Andrei Paula – Școala Populară de Arte Piatra-Neamț

Premiul III

Blescău Oana-Iuliana – Școala Populară de Arte « Constantin Brâncuși» Târgu Jiu

Mențiune

Andronoiu Maria – Școala Populară de Arte «Vespasian Lungu», Brăila

Pralea Gianina-Iuliana – Școala Populară de Arte «George Enescu», Botoșani

Pojar Anica – Școala Populară de Arte «Tudor Jarda», Cluj-Napoca

Kruppa Tunde – Școala Populară de Arte «Tudor Jarda», Cluj-Napoca

Petran Anca-Cristina – Școala Populară de Arte «Tudor Jarda», Cluj-Napoca

Teban Ioana-Marcela – Școala Populară de Arte «Tudor Jarda», Cluj-Napoca

SECȚIUNEA GRAFICĂ

Categoria de vârstă de până la 15 ani:

Premiul I

Daniliuc Mirela-Iasmina – Școala Populară de Arte «George Enescu» Botoșani

Premiul II

Hușman Leontina-Nicoleta – Școala Populară de Arte «George Enescu», Botoșani

Premiul III

Băbăleanu Larisa – Școala de Arte «Ion Irimescu», Suceava

Mențiune

Păunescu Maria – Școala Populară de Arte «Constantin Brâncuși» Târgu Jiu

Găiseam Daniela-Florina – Centrul de Cultură «Augustin Bena», Alba Iulia

Apetroaie Teodosia – Școala Populară de Arte «George Enescu», Botoșani

Budea Melisa-Natasha – Școala Populară de Artă Baia Mare

Categoria de vârstă de peste 16 ani:

Premiul I

Tulea Marcel-Cristian – Școala Populară de Arte «Cornetti», Craiova

Premiul II

Nicolescu-Veselu Călina – Școala Populară de Arte «Vespasian Lungu», Brăila

Premiul III

Berchi Diana – Școala de Artă Baia Mare

Mențiune

Rogoveanu Petre-Laurențiu – Școala Populară de Arte «Constantin Brâncuși» Târgu Jiu

Ghiță Minodora-Crisanda – Centrul Județean de Cultură Ploiești

Lecușescu Larissa-Maria – Școala Populară de Artă Piatra-Neamț

Irimia Andrei-Cosmin – Școala de Arte «Ion Irimescu», Suceava

Cosma Mihaela – Școala Populară de Artă Piatra-Neamț

Nistor Alexandru – Școala Populară de Artă Târgu-Mureș

Van Dalen Claudia-Nicola – Școala de Arte «Ion Irimescu», Suceava

 

 

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.