Într-un colț uitat al județului Gorj, din comuna Albeni, doar trei familii mai locuiesc printre ruinele unui sat care altădată mustea de viață. Casele părăsite par să povestească, în tăcere, despre vremuri mai bune, iar zidurile lor poartă încă amprenta unei istorii impresionante.
Printre aceste ruine am descoperit și un loc cu valoare culturală deosebită: un muzeu dedicat generalului Gheorghe Magheru, erou al Revoluției de la 1848. Din păcate, acest muzeu este astăzi abandonat de autorități și lăsat pradă degradării.
Cum trăiesc oamenii care au ales să nu plece? Ce a mai rămas din spiritul unei comunități altădată pline de viață? Și de ce este ignorat un obiectiv ce ar putea atrage turiști și fonduri europene?
Am documentat totul în acest vlog emoționant — o călătorie printre ruine, oameni și amintiri. Intră acum să vezi realitatea din teren: