„Noaptea Albă a Tudorului”, manifestările inedite pe care le-au pregătit elevii și profesorii de la CNTV

„Noaptea Albă a Tudorului”, manifestările inedite pe care le-au pregătit elevii și profesorii de la CNTV

- in Slider, Ştiri locale
0
33 vizualizari

Colegiul Național “Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu, în parteneriat cu Biblioteca Județeană “Christian Tell”, organizează sâmbătă, 19 mai, între orele 18:00-24:00, evenimentul „Noaptea Albă a Tudorului”, dedicat sărbătoririi Centenarului Marii Uniri. Evenimentul coincide cu manifestarea care se desfășoară în toată Europa, „Noaptea Albă a Muzeelor“. 

Proiect educațional – cultural, „Noaptea Albă a Tudorului” se află la prima ediție. Acesta  își propune să valorifice potențialul științific și artistic al elevilor colegiului prin organizarea de lecții deschise, ghidaj muzeal, Workshop-uri, în IT și robotică, miniconcerte, ateliere de creație, ateliere de teatru și dans, fotografie sau design vestimentar.
Activitățile sunt coordonate de profesori ai colegiului și se vor desfășura conform următorului program:

I. MUZEUL CNTV 00:00 – 24:00

  1. Vizitare Colecția Muzeală a CNTVGhidaj muzeal
  2. Pagina webArhitectura C.N.T.V.

 II. BIBLIOTECA C. N. „Tudor Vladimirescu” 00:00- 24:00

  1. Biblioteca – Paradisul Cărților -“Un vers, un ceai…într-o noapte albă”

 „Lecturi la lumina lămpii”                

 II. PEACE RUN 2018  – Alergarea pentru Pace (cunoscută între 2005 şi 2012 sub denumireWorld Harmony Run) este o ştafetă globală cu torţă, prin intermediul căreia se promovează pacea, prietenia şi armonia prin transmiterea unei torţe aprinse din mână în mână. Echipe internaţionale de alergători păşesc peste orice fel de frontiere pentru a conecta şcoli, comunităţi, organizaţii şi oameni din toate sferele vieţii.

Fondată în 1987 de regretatul filosof al păcii Sri Chinmoy, Peace Run a implicat mai bine de 10 milioane de oameni din cca. 150 de ţări. În Europa, fiecarea al doilea an, o echipă internaţională de alergători conectează toate ţările europene pe un itinerar de 24.000 km.

19.30 – Întâlnire a maratoniștilor cu elevii și vizitatorii

 III. HOL de o parte și de alta a scării00:00– 24:00

  1. Workshop Antreprenoriat clasa  a XI- a  A  – FIRMĂ DE EXERCIȚIU  –  Sweet-Alicious SRL
  1. Workshop Handmade
  2. Jurnalism, foto, interviuri 18:00 – 24:00

IV. SALA 1 P 00 – 21:00

  1. Beneficiile voluntariatului și ale schimbului de experiență 18:00 – 18:45 
  1. Workshop Artă– „Din viața secretă a atiștilor” 00:00-19:30 
  1. Workshop Artă– „Dansând prin Deutschland” – 20:15 
  2. Workshop – Fotografia pentru începători    30 – 21.15 
  3. Workshop Artă– „Povești ascunse ale muzeelor” 30 – 22.00

 V. SALA 2 PARTER

  1. Workshop Antreprenoriat   00 – 18.45
  1. Workshop Public Speaking și Comunicare 00 – 19.45
  1. Workshop Dezvoltare personală 00 – 20.45 
  2. Workshop Dezvoltare personală ( „Jocuri psihologice” ) 00 – 22.0

V.SALA 3P

  1. Atelier Sculptură 18.00 – 19.00 
  2. Lecție Zborul – ce fericire… (Aforisme Brâncuși)  15 – 20.15 
  3. Workshop – „Poezia dadaistă sau limbajul dada” – atelier de creație 30 – 21.30

 VI. SALA 4 P 

  1. Workshop „The individual versus society”  00 – 18.45 
  1. Lecție deschisă – „IMPACTUL ANTROPIC ASUPRA MEDIULUI” 19,00 -19,40 
  1. WORKSHOP „FII TURIST ÎN ȚARA TA!” 19.45 – 20.30 
  2. WORKSHOP – ORIENTARE SPORTIVĂ 20.30 – 21.15

VII. SALA 5 P 

  1. Reading Club 00 – 21.00 
  1. Workshop Fotografie – Do you speak Photography? 00 – 21.00 
  2. Workshop – Istoria Modei   00 – 23.00

 VIII. LABORATOR INFORMATICĂ

  1. Vlogging    18,00-18,35 
  1. Workshop Informatică – Tutorial C#  45 –  19.20
  1. Pagina web “ Spațiul Cosmic”; Premiu la olimpiada națională Concursul Geo-INFO, 2017 30 – 20.00 
  1. Megatron – Criptarea informației, aplicații utile în viață + tombolă cu premii Cod Activare antivirus Bitdefender și două ședințe pregătire la informatică cu Ușurelu Florian 00 – 20.45 
  1. Workshop IT –  Game development în C++/SFML – 00 – 21.45 
  1. Workshop Informatică – Prezentare proiecte realizate în Unity folosind limbajul C# ( Jocuri 3D ), HTML, CSS, BOOTSTRAP, JAVA SCRIPT                      00 – 22. 45
  2. Multimedia –  00 – 23.45

 IX. LABORATOR CHIMIE 30 – 20.00

Workshop Experimente Spectaculoase

 X. LABORATOR FIZICĂ / CURTEA ȘCOLII– 30 – 21.00

  1. Workshop Științe aplicate 
  1. Workshop „Altfel de fizică”– clasa a VIII-a A 
  1. Workshop„Prietenii Fizicii” – clasa aVIII-a A 
  2. „Roboți în acțiune”

XI. AMFITEATRU 00  –  24.00

  1. Teatru
  • „Sarra”  (adaptare  după romanul lui Nicolae Bălașa)
  • „ANTIGONA”, Sofocle 
  • Voyage organisee – Scenetă în limba franceză – clasa a XI- a B 
  • J’ai demande cent francais – Scenetă în limba franceză

2. MUZICĂ

  1. CORUL „IZVORAȘUL”  EPISCOPIA SEVERINULUI
  2. Muzică instrumentală – Românașul
  • Cântă cucul, bată-l vina
  • Fata verde

– FLAUT – clasa a IX-a C                    

  • UKULELE – clasa a IX-a C
  • CHITARĂ – clasa a IX-a C 
  1. PIAN – Lettre a ma mere, River flows in you, Rodo alla turca
  1. Pian 
  1. Muzică Populară 
  1. Muzică Ușoară
  2. Grup vocal limba franceză – clasele V-VII

 XII. SALA DE SPORT 00 – 20.00 

  1. Coregrafie, Dans de Societate – Sala de sport Dansezi&Distrezi!   

 XIII. CURTEA C.N.T.V.

  1. Plantarea unui stejar în curtea școlii, eveniment dedicat Centenarului Marii Uniri

XIV. SALA 4 E

  1. Lecție “Enigma Otiliei”, ,,Balzacianism fără Balzac?”  18:00-18:45
  2. Workshop „Gramatică muzicală” 00 – 19.45

XV. SALA 10 E

DEMONSTRAȚIE MECI ECHIPA  DE  ROBOTICĂ Tea-Borgs– 18:00 -20:00

XVI. SALA 6 E – Dezbatere – „O altfel de școală” – clasa a IX-a D 00 – 21.00

 XVII. CURTEA ȘCOLII / SALA DE SPORT

ȘEZĂTOARE Dor de cântec și de joc  – clasa a V-a A și clasa a V-a B  – 19:00

XVIII. ATELIER DE CREAȚIE – CLIPA DE POEZIE 00 – 21:00 

XIX.  SALA PICTURĂ– SALA  1 E            00 – 21.00

  • Pictură pe pânză+șevalet – clasa a V-a A 18.00 – 20.00
  • Pictură impresionistă 20.00-21.00
  • Pictură pe sticlă – 18.00 – 20.00
  • Atelier Pictură pe piatră 21.00 – 23.00
  • Panou sfoară 21.00 – 23.00
  • Pictură pe față 18.00- 20.00
  • Tatuaje/Henna 19.00 – 21.00

XX. SALA GRAFICĂ – SALA 2 E

XXI. SALA 17 E 00-22.00

ECOSISTEME NATURALE DIN ROMÂNIA

  • NOI IUBIM ROMÂNIA 

XXII. Colecție de obiecte preoțești (semnificațiile lor)

Lăsați un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.