Ioana Mischiu este unul dintre meșterii care duc mai departe tradiția ceramicii din Horezu. La peste 80 de ani, continuă să picteze vase, așa cum face de la vârsta de 7 ani. În satul de olari din orașul Horezu, viața ei se confundă cu lutul și cu munca dusă zi de zi.
S-a născut într-o familie de olari și a crescut lângă roata de olar. A învățat meseria din copilărie, direct din atelierul familiei. A lucrat toată viața alături de soțul său, Dumitru Mischiu, contribuind la păstrarea stilului autentic al ceramicii de Horezu, recunoscut inclusiv la nivel internațional.
Povestea ei vorbește despre muncă și sacrificiu. A mers ani la rând pe jos kilometri întregi după lut și lemne din pădure. A trăit vremuri în care fiecare obiect se făcea greu, iar câștigul venea cu efort constant. A explicat clar cum arăta viața atunci și cât de dificil era să trăiești din acest meșteșug.
Astăzi, continuă să lucreze. Pictează cu răbdare, chiar dacă vârsta își spune cuvântul. Nu a renunțat. Pentru ea, olăritul nu este doar o sursă de venit. Este o parte din identitatea sa.