În cadrul acestei emisiuni îl am alături de mine pe Landh Armand, un talentat artist plastic din județul Gorj, care ne va împărtăși din experiențele și perspectivele sale asupra artei și culturii din România. Împreună, vom aborda întrebările fundamentale legate de existența culturii în județul Gorj, o zonă care, deși poate nu atât de cunoscută pe harta culturală a țării, are totuși timpuri și tradiții bogate care merită explorate.
De asemenea, vom discuta despre diferențele semnificative dintre noi și țările din Occident, în ce privește aprecierea și promovarea artei. Ce anume ne separă în realizările noastre culturale? Oare este vorba despre resurse, educație sau poate chiar despre atitudinea față de creativitate și expresie artistică?
Un alt punct de interes pe care ne propunem să-l investigăm este actualitatea actului artistic în România. Încă mai este el respectat și apreciat în contextul societății contemporane, sau s-a pierdut din valoare? Aceasta este o întrebare crucială pentru orice artist și pentru cei care formează și participă la comunitățile culturale locale. Prin discuțiile pe care le vom avea, sperăm să descoperim nu doar provocările cu care se confruntă artiștii români, ci și oportunitățile ce pot exista pentru o revitalizare a scenei culturale din România.