Informații contact

REVISTA CULT URA SRL, Str. Marin Sorescu 2A, Targu Jiu, Gorj

Tel. 0731 088 036

În județul Gorj, ascuns între dealuri și timp, se află satul Bârzeiu de Gilort, o așezare aproape uitată, în care mai trăiesc doar zece oameni.

Deși astăzi pare un loc părăsit, cu case năpădite de liniște și pași rari pe ulițe, Bârzeiu poartă în tăcerea sa o poveste de neuitat: aici s-a născut Generalul Gheorghe Magheru, una dintre figurile emblematice ale Revoluției de la 1848.

Magheru, lider militar și om politic vizionar, a plecat din acest colț modest de țară spre o viață marcată de lupta pentru libertate și unitate națională. Locul în care a început totul, însă, pare astăzi înghițit de uitare.

Un nou vlog documentar aduce la lumină ruinele, poveștile celor rămași și tăcerea apăsătoare a unui sat care odinioară dădea României un erou. Este mai mult decât o simplă călătorie — este o lecție de istorie, o privire sinceră către satele care dispar din prezentul nostru.

Urmărește vlogul și descoperă Bârzeiu de Gilort așa cum nu l-ai mai văzut niciodată — cu ochii istoriei și ai sufletului.

Hoinar prin România
Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.