Twenty Fourteen - en to ro translation catalogue (92 entries)

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 1.7)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuarea %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: May only be visible on wide screens.
ro: Poate fi vizibil numai pe ecranele late.

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ro: Pagina principală reprezintă alegerea ta pentru afișarea proeminentă a până la 6 articole într-o grilă sau un carusel, controlat de o <a href="%1$s">etichetă</a>; poți schimba eticheta și dispunerea în <a href="%2$s">Aspect &rarr; Personalizare</a>. Dacă nici un articol nu are acea etichetă, în locul lor vor fi selectate <a href="%3$s">articolele evidențiate</a>.

en: More videos
ro: Mai multe video

en: More audio
ro: Mai multe audio

en: More quotes
ro: Mai multe citate

en: More links
ro: Mai multe legături

en: More galleries
ro: Mai multe galerii

en: More asides
ro: Mai multe note

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
ro: reprezentativ

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
ro: Folosește această piesă pentru a lista cele mai recente articole de tip Notă, Citat, Video, Audio, Imagine, Galerie și Legătură.

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ro: Folosește o <a href="%1$s">etichetă</a> pentru evidențierea articolelor. Daca nu există articole, <a href="%2$s">articolele evidențiate vor fi scoase în față</a>.

en: Not Found
ro: Negăsit

en: Display Site Title &amp; Tagline
ro: Afișează titlul sitului și sloganul

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
ro: Pentru un tutorial comprehensiv, mai multe sugestii și trucuri, vizitează <a href="%s">Documentația Twenty Fourteen</a>

en: Site Title Color
ro: Culoare titlu sit

en: Tag Name
ro: Nume Etichetă

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
ro: Nu afișa eticheta în pagina de start

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
ro: 2014, tema noastră implicită îți dă posibilitatea să creezi un sit web responsiv de tip revistă, cu un design elegant și modern. Prezintă-ți conținutul favorit pentru prima pagină în mod grilă sau carusel. Folosește cele trei zone asamblabile pentru a-ți personaliza situl și schimbă aspectul lui cu un șablon de pagină lată complet și o pagină a contributorului pentru a-i prezenta pe autori. Crearea unui sit web de tip revistă cu WordPress n-a fost niciodată mai ușoară.

en: Previous
ro: Precedent

en: Next
ro: Următor

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu a fost găsit nimic aici. Poate încerci o căutare?

en: All posts by %s
ro: Toate articolele de %s

en: Additional sidebar that appears on the right.
ro: Bara laterală adițională ce apare în dreapta.

en: Footer Widget Area
ro: Zona asamblabilă subsol

en: Appears in the footer section of the site.
ro: Apare în secțiunea subsol a sitului.

en: %d Article | %d Articles
ro[0]: %d Articol
ro[1]: %d Articole
ro[2]: %d de Articole

en: Previous Image
ro: Imaginea precedentă

en: Next Image
ro: Imaginea următoare

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Fourteen necesită cel puțin WordPress versiunea 3.6. Rulezi versiunea %s. Actualizează și încearcă din nou.

en: Background may only be visible on wide screens.
ro: Imaginea de fundal este posibil să fie vizibilă numai pe ecrane late.

en: Featured Content
ro: Conținut reprezentativ

en: Layout
ro: Aspect

en: Grid
ro: Grilă

en: Slider
ro: Carusel

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
ro: Îmbunătățește aspectul sitului tău utilizând <a href="%s">Imagini Reprezentative</a> pentru evidențierea articolelor (cunoscute și sub denumirea de miniaturi). Acestea îți permit să asociezi o imagine cu un articol, fără a o adăuga în articol. Twenty Fourteen folosește imaginile reprezentative pentru articole și pagini&mdash;deasupra titlului&mdash;și în zona Conținutului Reprezentativ din pagina principală.

en: Posts navigation
ro: Navigarea articolelor

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
ro: <span class="meta-nav">Articolul precedent</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
ro: <span class="meta-nav">Articolul următor</span>%title

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
ro[0]: Această galerie conține <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagine</a>.
ro[1]: Această galerie conține <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagini</a>.
ro[2]: Această galerie conține <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s de imagini</a>.

en: Title:
ro: Titlu:

en: Number of posts to show:
ro: Număr de articole afișate:

en: Post format to show:
ro: Tip de articol arătat:

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
ro: Pagină Contributor

en: Category Archives: %s
ro: Arhiva categoriei: %s

en: Tag Archives: %s
ro: Arhiva etichetelor: %s

en: Daily Archives: %s
ro: Arhiva zilei: %s

en: Monthly Archives: %s
ro: Arhiva lunii %s

en: Yearly Archives: %s
ro: Arhiva anului %s

en: Archives
ro: Arhive

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: O părere la &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s păreri la &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de păreri la &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
ro: Navigare comentarii

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; comentarii mai vechi

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Edit
ro: Editează

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: 1 Comment
ro: 1 comentariu

en: % Comments
ro: % Comentarii

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Continuarea <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: Top primary menu
ro: Meniul principal de sus

en: Secondary menu in left sidebar
ro: Meniul secundar în bara laterală stânga

en: Primary Sidebar
ro: Bara laterală principală

en: Main sidebar that appears on the left.
ro: Bara laterală principală care apare în partea stângă.

en: Content Sidebar
ro: Conținut Bară laterală

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ro: pornit

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Search
ro: Caută

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Post navigation
ro: Navigare articole

en: &larr; Previous
ro: &larr; precedentă

en: Next &rarr;
ro: următoarea &rarr;

en: Sticky
ro: Evidențiat

en: Nothing Found
ro: Nimic nu a fost găsit

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ro: Pregătit să publici primul articol? <a href="%1$s">Începe de aici</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Ne pare rau, căutarea nu are nici un rezultat. Vă rugăm să încercați din nou cu unele cuvinte cheie diferite.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Nu s-a putut găsi conținutul căutat. Probabil o căutare sau una dintre legăturile de mai jos pot ajuta.

en: Videos
ro: Video-uri

en: Images
ro: Imagini

en: More images
ro: Mai multe imagini

en: Galleries
ro: Galerii

en: Asides
ro: Note

en: Links
ro: Legături

en: Quotes
ro: Citate

en: Search Results for: %s
ro: Rezultatele căutării pentru: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
ro: Pagină cu Lățime Completă
